Si tė dilni bukur nė foto
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
A keni njė buzėqeshje pa shkėlqim nė fotografi? Mė poshtė janė disa kėshilla qė si tė nxirni nė pah buqėqeshjen tuaj mė tė mirė gjithmonė.

KĖSHILLA BUZĖQESHJE NGA NJĖ DENTIST
Dr. Jeff Evans, njė dentist estetik i cili ka punuar me vipa dhe aktorė tė Broadway-t thotė se njė buzėqeshje e bukur fillon me njė shikim nė pasqyrė.
“Thjesht filloni tė praktikoni buzqėshjen pėrpara pasqyrės me dhėmbėt pak tė ndarė, sikur jeni shumė e emocionuar pėr dicka”- thotė ai. Do tregoni mė shumė dhėmbė tė bardhė, sepse dhėmbėt e poshtėm nuk do tė fshihen mbrapa tė sipėrmeve ,dhe buzėqeshja juaj nuk do tė duket e sforcuar.
Qė tė keni njė buzqėshje edhe mė xixėlluese, njomini dhėmbėt pėrpara fotos. Mund tė shtoni edhe mė shumė shkėlqim nėse vini pak shkėlqyes nė qėndėr tė buzės sė poshtme.

KĖSHILLA TĖ TJERA NGA DOKTORI:
Shmangni buzėqeshjet e gjėra nėse keni buzė tė trashė lart. “Buzėqeshni aq sa tė tregoni dhėmbėt, por jo aq sa ti holloni buzėt. Nėse buza e sipėrme ėshtė e hollė, buzėqesh aq sa dy anėt poshtme tė dhėmbėve tė lartėm tė prekin buzėn e poshtme. Impakti vizual i dhėmbėve tė sipėrm i kombinuar me buzėn e poshtme do t’a heqė vėmendjen nga buza e hollė lart.
Ju duken shumė mishrat ose ngjyrė e kontur tė parregullt? Atėhere praktikohu me buzėqeshjen qė mbulon pjesėn e sipėrme.

PROVONI “HILE” MAKIAZHI
Buzkuqėt me nuance lejla dhe tė kuqe dhe nėntone blu, gjithashtu nxirėsit qė duken me shumė kafe se gold i bėn buzėqeshjet tė duken mė tė bardha. Ngjyrat ciklamin dhe tė kuqėrremta i bėjnė dhėmbėt mė tė verdhė. Ngjyra trėndafili ose roza e lehtė zakonisht ofrojnė kontrast.

BUZĖQESH SIPAS FORMĖS SĖ FYTYRĖS
Po ashtu si modeli i flokėve qė keni zgjedhur, buzėqėshja mė e bukur varet nga forma e fytyrės tuaj. Nė pėrgjithėsi, njerėzve me fytyrė ovale u shkon cdo lloj buzėqeshje. Ato njerėz me fytyrė mė tė gjatė, ose mė vertikale, duken mė bukur me buzėqeshje qė nxjerrin nė pah aspektin horizontal tė dhėmbėve tė tyre. Pėr fytyrat mė rrombullake ndodh e kundėrta: njė buzėqeshje e gjatė balancon gjėrėsinė e fytyrės. Njė buzėqeshje e gjerė ndihmon njė fytyrė katrore tė duket mė ovale.

MENDO PĖR PERSONIN E ZEMRĖS
Sa gjėrėsisht buzėqeshim kur jemi vėrtet tė lumtur nė atė moment. Disa njerėz e kanė tė pamundur tė bėjnė njė buzėqeshje false. Por mund t’a “gėnjeni” veten duke menduar pėr dikė qė doni shumė ose dicka qesharake.

MERR DHE NXIRR FRYMĖN
Nėse nuk mund tė pėrfytyroni imazhin e dickaje qesharake ose dikė qė doni, provoni tė merrni frymė dhe tė buzėqeshni kur e nxirrni frymėn. Do t’ju relaksohen muskujt e fytyrės dhe do t’ju japin njė buzėqeshje edhe mė natyrale.

SYTĖ THONĖ GJITHCKA
Shumė njerėz mendojnė se celėsi i njė buzėqeshje natyrale janė sytė e rrudhur. Mbajeni mėnd kėtė kur tė pozoni pėr fotografi: Mund tė duket buzėqeshja me ngritjen tek sytė. Qė tė ndjeheni mė mirė, praktikohuni para pasqyrės duke e mbuluar gojėn dhe shihni vetėm sytė kur buzėqeshni.

LARGOJENI GJUHĖN
Fytyra do t’ju reklaksohet shumė nėse e vini gjuhėn mbrapa dhėmbėve teksa buzėqeshni.
Shtuar më 01/04/2012, ora 22:19
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.