Si të dilni bukur në foto
A keni një buzëqeshje pa shkëlqim në fotografi? Më poshtë janë disa këshilla që si të nxirni në pah buqëqeshjen tuaj më të mirë gjithmonë.

KËSHILLA BUZËQESHJE NGA NJË DENTIST
Dr. Jeff Evans, një dentist estetik i cili ka punuar me vipa dhe aktorë të Broadway-t thotë se një buzëqeshje e bukur fillon me një shikim në pasqyrë.
“Thjesht filloni të praktikoni buzqëshjen përpara pasqyrës me dhëmbët pak të ndarë, sikur jeni shumë e emocionuar për dicka”- thotë ai. Do tregoni më shumë dhëmbë të bardhë, sepse dhëmbët e poshtëm nuk do të fshihen mbrapa të sipërmeve ,dhe buzëqeshja juaj nuk do të duket e sforcuar.
Që të keni një buzqëshje edhe më xixëlluese, njomini dhëmbët përpara fotos. Mund të shtoni edhe më shumë shkëlqim nëse vini pak shkëlqyes në qëndër të buzës së poshtme.

KËSHILLA TË TJERA NGA DOKTORI:
Shmangni buzëqeshjet e gjëra nëse keni buzë të trashë lart. “Buzëqeshni aq sa të tregoni dhëmbët, por jo aq sa ti holloni buzët. Nëse buza e sipërme është e hollë, buzëqesh aq sa dy anët poshtme të dhëmbëve të lartëm të prekin buzën e poshtme. Impakti vizual i dhëmbëve të sipërm i kombinuar me buzën e poshtme do t’a heqë vëmendjen nga buza e hollë lart.
Ju duken shumë mishrat ose ngjyrë e kontur të parregullt? Atëhere praktikohu me buzëqeshjen që mbulon pjesën e sipërme.

PROVONI “HILE” MAKIAZHI
Buzkuqët me nuance lejla dhe të kuqe dhe nëntone blu, gjithashtu nxirësit që duken me shumë kafe se gold i bën buzëqeshjet të duken më të bardha. Ngjyrat ciklamin dhe të kuqërremta i bëjnë dhëmbët më të verdhë. Ngjyra trëndafili ose roza e lehtë zakonisht ofrojnë kontrast.

BUZËQESH SIPAS FORMËS SË FYTYRËS
Po ashtu si modeli i flokëve që keni zgjedhur, buzëqëshja më e bukur varet nga forma e fytyrës tuaj. Në përgjithësi, njerëzve me fytyrë ovale u shkon cdo lloj buzëqeshje. Ato njerëz me fytyrë më të gjatë, ose më vertikale, duken më bukur me buzëqeshje që nxjerrin në pah aspektin horizontal të dhëmbëve të tyre. Për fytyrat më rrombullake ndodh e kundërta: një buzëqeshje e gjatë balancon gjërësinë e fytyrës. Një buzëqeshje e gjerë ndihmon një fytyrë katrore të duket më ovale.

MENDO PËR PERSONIN E ZEMRËS
Sa gjërësisht buzëqeshim kur jemi vërtet të lumtur në atë moment. Disa njerëz e kanë të pamundur të bëjnë një buzëqeshje false. Por mund t’a “gënjeni” veten duke menduar për dikë që doni shumë ose dicka qesharake.

MERR DHE NXIRR FRYMËN
Nëse nuk mund të përfytyroni imazhin e dickaje qesharake ose dikë që doni, provoni të merrni frymë dhe të buzëqeshni kur e nxirrni frymën. Do t’ju relaksohen muskujt e fytyrës dhe do t’ju japin një buzëqeshje edhe më natyrale.

SYTË THONË GJITHCKA
Shumë njerëz mendojnë se celësi i një buzëqeshje natyrale janë sytë e rrudhur. Mbajeni mënd këtë kur të pozoni për fotografi: Mund të duket buzëqeshja me ngritjen tek sytë. Që të ndjeheni më mirë, praktikohuni para pasqyrës duke e mbuluar gojën dhe shihni vetëm sytë kur buzëqeshni.

LARGOJENI GJUHËN
Fytyra do t’ju reklaksohet shumë nëse e vini gjuhën mbrapa dhëmbëve teksa buzëqeshni.
Shtuar më 01/04/2012, ora 22:19

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori