Si po e shkatërrojmë zemrën tonë, 10 ushqime që do t’a shpëtojnë
Nëse deri më sot, nuk keni bërë asgjë për të ruajtur zemrën tuaj, si organi më i rëndësishëm, po ju tregojmë disa ushqime që do të ulin rrezikun e sulmeve në zemër në të ardhmen.

Peshku i yndyrshëm

– Ato përmbajnë shumë vitamina dhe minerale.

Tërshëra

– E pasur me fibra, tërshëra ul nivelet e kolesterolit “të keq” dhe përmirëson tretjen.

Manaferrat

– Manaferrat dhe luleshtrydhet janë shumë të mira në uljen e presionit të gjakut dhe zgjerimin e enëve të gjakut shkruan supershendeti.

Çokollate e zezë (minimumi 60-70% kakao)

– Kakao, përbërësi kryesor i çokollatës së zezë, ndihmon për të parandaluar humbjen e kujtesës.

Frutat e thata

– Fibrat e thata përmbajnë fibra dhe proteina që janë të dobishme për zemrën.

Vaj ulliri ekstra i virgjër

– Vaj ulliri është shumë i lartë në acidin oleik që redukton presionin e gjakut.

Vera e kuqe


– Shkencëtarët francezë kanë zbuluar gjithashtu se vera e kuqe përmban disa elemente që mund të zgjasin jetëgjatësinë e një njeriu me rreth 60 për qind! Pavarësisht kësaj, ajo ende duhet të konsumohet me moderim.

Ndihmon në uljen e dopozitave yndyrore në enët e gjakut dhe në detoksifikimin e trupit dhe humbjen e peshës.

Çaji jeshil


– Çaji jeshil e bën trurin të funksionojë më mirë. Kjo pije mund të ulë rrezikun e llojeve të ndryshme të kancerit (si kanceri i prostatës dhe gjirit). Vetëm një filxhan në ditë ndalon formimin e pllakëzave të kolesterolit. Gjithashtu ndihmon në humbjen e peshës.

Brokoli dhe spinaqi


– Brokoli, në veçanti, ka shumë përfitime medicinale, të tilla si parandalimi i disa llojeve të kancerit, përmirësimi i sistemit të tretjes, detoksifikimi i trupit. Ai gjithashtu i ngjan një injeksioni të vitaminës, që ju mbush me vitamina dhe minerale të shumta.

Përmbajnë shumë vitamina dhe minerale, antioksidantë si dhe është i pasur me fibra.

Avokado


– Avokadot janë të mbushura me fibra, të cilat mund të jenë të dobishme për humbjen e peshës, reduktimin e sheqerit në gjak, pastrimin e arterieve dhe proceseve të tjera nga të cilat përfiton shëndeti.

Shega
– Shega përmban antioksidantë, ul presionin e gjakut, normalizon qarkullimin e gjakut dhe rrit nivelet e hemoglobinës.

Kanella

– Kanella mund t’ju mbrojë nga sëmundjet e zemrës dhe aterosklerozës.

Shalqiri

– Shalqiri luan një rol të rëndësishëm në shëndetin e enëve të gjakut. Ai stabilizon nivelet e kolesterolit dhe përmban antioksidantë.

Hudhra

– Hudhra zgjeron enët, ul presionin e gjakut, zbut ngushtimin e enëve të gjakut dhe parandalon shfaqjen e pllakave aterosklerotike.

Molla dhe dardha

– Molla dhe dardha janë të pasura me fibra që ndihmojnë zemrën tuaj. Ata normalizojnë qarkullimin e gjakut dhe janë alternativa më e lirë dhe më e lehtë ngjashëm me shegët.
Shtuar më 13/11/2018, ora 08:45
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori