Shumë thjështë, si t'i bëni flokët me onde pa i dëmtuar (VIDEO)
View this post on Instagram

Heatless bathrobe curls. What do you think? 🥰

A post shared by Negin Mirsalehi (@negin_mirsalehi) on

Si fillim, mos harroni të:

- Përdorni balsam për flokët

Përveç butësisë që i jep flokut dhe faktit që jua lehtëson disi procesin e krehjes, balsami i flokëve bën që floku ta “përthithë” më mirë ujin, duke e tharë më shpejt.

- Mblidhni flokët në përfundim të dushit

Në fund të dushit, mblidhni flokët dhe shtrëngojini për të larguar të gjithë ujin e tepërt.

Disa mënyra për t’i tharë flokët pa i dëmtuar:

1. Përdorni një bluzë të madhe pambuku

Pas dushit largoni dhe njëherë ujin e tepët me një peshqir. Më pas, merrni një bluzë (të bardhë) pambuku dhe në gjerësinë e bluzës vendosni flokët, mbështilini dhe lërini të thahen.

2. Nëse përdorni tharëse: fokusohuni tek rrënjët

Për të mos djegur majat e flokëve, sigurohuni ta vendosni tharësen më shumë në zonën e rrënjës. Përveç faktit që floku do dëmtohet më pak, duke tharë si fillim vetëm rrënjën edhe pjesa tjetër do të thahet rrjedhimisht më shpejt. Kujdes: mos përdorni një nivel shumë të lartë nxehtësie.

3. Lëreni të thahet

Kjo këshillë është e vlefshme nëse jeni në pranverë/verë dhe pas dushit, do qëndroni në shtëpi. Largoni ujin e tepërt, më pas lëreni flokun e lëshuar ose të kapur shumë lehtë deri sa t’ju thahet vetë.

2 mënyra të shpejta, për flokë kaçurrela/me onde:

- Mbështillni flokët rreth rripit të një rob de chambre apo një litari çfarëdo, si Negin.
Shtuar më 02/08/2020, ora 08:28

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori