Aksident i rëndë në Lushnje, humb jetën këmbësori
Shkaqet kryesore pse vagina ka dhimbje
Është koha për të përfunduar misterin dhe konfuzionin që rrethon dhimbjen e vaginës dhe të deshifroni pse pjesët tuaja private kanë dhimbje.

Gratë zakonisht nuk dijnë se çfarë të bëjnë për këtë ose shpesh herë ndjehen të turpëruara, transmeton Gazeta Shneta.

Dhimbja gjatë marrëdhënieve, djegie në vulvën tuaj tregojnë se diçka nuk është në rregull me vaginën tuaj.

Vagina e thatë

Pa lubrifikim të mjaftueshëm, marrëdhëniet seksuale mund të jenë të pakëndshme nëse jo të dhimbshme. Tharja vaginale gjatë seksit gjithashtu mund t’ju lërë me lot të vegjël ose abrazione të vogla brenda vaginës tuaj, e cila nga ana tjetër mund të shkaktojë dhimbje të zgjatura derisa të shërohen.


Cikli menstrual

Dhimbje që i dini. Por mund të ju caktojë një lloj tjetër dhimbjeje gjithashtu. Dhimbje dhe shqetësime vaginale përpara, gjatë dhe pas menstruacioneve. Ndërsa gratë i ofrohen periudhës së tyre, ata mbajnë pak më shumë lëng në muskujt e tyre dhe kjo është arsyeja pse gratë kanë më shumë dhimbje koke gjatë ciklit menstrual.

Tumori fibroz

Një fibroide është një rritje jokanceroze në mitër. Një grua mund të ketë një ose disa, dhe në varësi të madhësisë dhe vendosjes së saj, rritja mund të shkaktojë dhimbje kronike të legenit që disa e përshkruajnë si një ndjenjë të vazhdueshme të presionit.

Endometrioza

Endometrioza është një gjendje në të cilën indi endometrik, shtresa e mitrës, e bën rrugën e tij nga mitra dhe aderon në pjesë të tjera të zgavrës së legenit, siç janë tubat fallopiane, fshikëza dhe vezoret.
Shtuar më 28/08/2019, ora 23:46
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori