Sa vakte duhet të hani në ditë për tu dobësuar?
Vaktet e ndërmjetme janë më të dëmshme për shëndetin tuaj, sesa vaktet kryesore me sasi të mëdha, paralajmërojnë kërkuesit.

Ata zbuluan se vaktet e ndërmjetme të pasura me yndyrë apo sheqer të lartë, rrisnin nivelin e yndyrës dhe dhjamit në mëlçi.

Studimi holandez pretendon të jetë i pari që zbuloi se ngrënia e shpeshtë gjatë ditës, është më e dëmshme për shëndetin sesa vaktet kryesore të bollshme.

Hulumtuesit arritën në përfundimin që vaktet e shpeshta rrisnin nivelin e kolesterolit në mëlçi dhe dhjamin në bel, ndërsa vaktet ‘e rënda’ nuk e jepnin këtë efekt.
Shtuar më 07/10/2019, ora 14:38

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori