Rritet jetëgjatësia e meshkujve
Ngushtohet në Amerikë diferenca mes jetëgjatësisë mes meshkujve dhe femrave.

Nga viti 1989 dhe vitit 2009 jetëgjatësia e meshkujve u rrit me 4.6 vite në raport me femrat vetëm me 2.7 vite.

Është ky rezultati që del nga studimi i institutit amerikan Health Metrics and Evaluation, ndërsa mosha mesatare e meshkujve arrin 76.2 vjet përballë 81.3 moshë e grave, raporton noa.al.

Sakaq parashikimi për jetëgjatësinë e meshkujve në vijimësi parashikohet 78.9 vite dhe 83.5 vite për gratë.
Shtuar më 27/05/2012, ora 18:40

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori