Rrėmbimi i nuseve, fenomen qė po trondit Kirgizistanin
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Tė paktėn 8 mijė vajza tė reja rrėmbehen ēdo vit nė Kirgistan e mė pas detyrohen tė lidhin martesė me rrėmbyesin e tyre.

Kjo ėshtė shifra alarmante e publikuar nga Avokati i Popullit nė vendin aziatik. Organizata dhe shoqata pėr mbrojtjen e tė drejtave tė grave, thonė se ky numėr shkon pėrtej 12 mijė rasteve tė tilla.

Reagimet e kėtyre shoqatave detyruan parlamentin vendas tė shqyrtojė mundėsinė e hartimit tė njė ligji qė do tė ashpėrsojė penalizimin e tė gjithė atyre qė rrėmbejnė vajzat e reja me qėllimin pėr t’i detyruar ato pėr martesė.

Shqyrtimi i kėtij projek-ligji ka ndarė shoqėrinė dhe parlamentin nė pro dhe kundėr. Mbėshtetėsit e nismės thonė se duhet dhėnė fund praktikave arkatike, ndėrsa kundėrshtarėt e saj shtojnė se kjo ėshtė pjesė e traditės dhe kulturės sė popullit qė nuk mund tė zhduket.
Nėn ligjin aktual, bashkėshortėt rrėmbyes mund tė dėnohen deri nė 3 vite burgim, ( edhe kjo nėse vajza e rrėmbyer vendos ta padisė). Ligjvėnėsit vendas, kėrkojnė ta ashpėrsojnė nė 7 vite burgim pėr kėtė vepėr.

“Kjo ėshtė absurd, vjedhja e njė kafshe dėnohet me 11 vite burgim, ndėrsa rrėmbimi i njė vajze, maksimumi me 3 tė tilla”, argumentojnė shoqatat e mbrojtjes sė tė drejtave tė grave nė kryeqytetin Bishkek.
Shtuar më 16/12/2012, ora 16:39
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.