Rrëmbimi i nuseve, fenomen që po trondit Kirgizistanin
Pëlqej
Abonohu për lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Të paktën 8 mijë vajza të reja rrëmbehen çdo vit në Kirgistan e më pas detyrohen të lidhin martesë me rrëmbyesin e tyre.

Kjo është shifra alarmante e publikuar nga Avokati i Popullit në vendin aziatik. Organizata dhe shoqata për mbrojtjen e të drejtave të grave, thonë se ky numër shkon përtej 12 mijë rasteve të tilla.

Reagimet e këtyre shoqatave detyruan parlamentin vendas të shqyrtojë mundësinë e hartimit të një ligji që do të ashpërsojë penalizimin e të gjithë atyre që rrëmbejnë vajzat e reja me qëllimin për t’i detyruar ato për martesë.

Shqyrtimi i këtij projek-ligji ka ndarë shoqërinë dhe parlamentin në pro dhe kundër. Mbështetësit e nismës thonë se duhet dhënë fund praktikave arkatike, ndërsa kundërshtarët e saj shtojnë se kjo është pjesë e traditës dhe kulturës së popullit që nuk mund të zhduket.
Nën ligjin aktual, bashkëshortët rrëmbyes mund të dënohen deri në 3 vite burgim, ( edhe kjo nëse vajza e rrëmbyer vendos ta padisë). Ligjvënësit vendas, kërkojnë ta ashpërsojnë në 7 vite burgim për këtë vepër.

“Kjo është absurd, vjedhja e një kafshe dënohet me 11 vite burgim, ndërsa rrëmbimi i një vajze, maksimumi me 3 të tilla”, argumentojnë shoqatat e mbrojtjes së të drejtave të grave në kryeqytetin Bishkek.
Shtuar më 16/12/2012, ora 16:39
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Taulant dhe Granit Xhaka janë dy vëllezërit që përballen në skuadra të ndryshme për herë tëparë në një Kampionat Evropian

Taulant dhe Granit Xhaka janë dy vëllezërit që përballen në skuadra të ndryshme për herë tëparë në një Kampionat Evropian