Qentë mbrojnë fëmijët nga infeksionet
Pëlqej
Fëmijët që jetojnë në një shtëpi ku ka edhe qen janë më pak të prekur nga sëmundjet. Të paktën kështu thuhet në studimin e fundit i realizuar nga Spitali Universitar në Finlandë. Sipas studimit fëmijët krijojnë imunitet ndaj sëmundjeve nëse shoqërohen me kafshët shtëpiake.


"Rezultatet tona mbështesin teorinë se gjatë viteve të parë të jetës, marrëdhëniet ndërmjet fëmijëve dhe kafshëve janë të rëndësishme sepse ato mund të çojnë në një rezistencë më të mirë ndaj infeksioneve respiratore të sipërme e trakitit në fëmijëri", shprehet studiuesi Bergroth. /albeu.com/
Shtuar më 07/12/2012, ora 15:32
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori