Puna e natės sjellė kancer
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Shkencėtarėt danezė kanė kontrolluar tė dhėnat mjekėsore tė 18.500 femrave. Femrat qė kanė punuar nė ndėrrim tė natės kanė pasur pėr 40 pėr qind rrezik mė tė madh nga krijimi i kanceritgjirit.

Megjithatė, femrat tė cilat nė periudhėn prej gjashtė vitesh kanė punuar tė paktėn tri net nė javė, kanė pasur dyfish rrezik mė tė madh nga formimi i kanceritgjirit.

Nė fund, rrezik mė tė madh kanė pasur femrat tė cilat kanė punuar nė ndėrrime tė natės, ndėrsa e kanė pėrshkruar veten si tip i mėngjesit.

Shkencėtarėt theksojnė se si rritja e rrezikut nga krijimi i kanceritgjirit ėshtė mėnyra pėrgjegjėse nė tė cilėn funksionon organizmi, respektivisht ritmi cirkadial.

Shtuar më 06/06/2012, ora 14:41
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Kombėtarja shqiptare ka mposhtur Armeninė me rezultat 2-1 nė ndeshjen kualifikuese pėr EURO 2016, duke u renditur e 3-ta nė grup me 7 pikė, pas Danimarkės e cila renditet e 2-ta me po aq pikė sa ka Shqipėria dhe Portugalia e cila kryeson grupin me 9 pikė.

Kombėtarja shqiptare ka mposhtur Armeninė me rezultat 2-1 nė ndeshjen kualifikuese pėr EURO 2016, duke u renditur e 3-ta nė grup me 7 pikė, pas Danimarkės e cila renditet e 2-ta me po aq pikė sa ka Shqipėria dhe Portugalia e cila kryeson grupin me 9 pikė.