Pse pasta e dhëmbëve mund t’ju hyjë në punë për shumë gjëra
Pastron Aknet Dhe Puçrat
Pasta e bardhë e dhëmbëve përthan aknet dhe puçrat dhe përshpejton zhdukjen e tyre.

Përpara se të shtriheni për të fjetur, lani fytyrën dhe vendosni mbi puçra një sasi të vogël paste të bardhë.

Të nesërmen shpërlajeni fytyrën me ujë të bollshëm.

Përsëriteni këtë kurë për disa ditë.

Nëse keni lëkurë të ndjeshme, pastën mbajeni për 15-20 minuta.

AgroWeb.org gjithsesi ju rekomandon konsultën me dermatologun nëse problemet me aknet janë të avancuara.

Kundër Të Djegurave
E djegura nga uji, gatimi apo prekja e një materiali të nxehtë mund të kurohet me pastën e dhëmbëve.

Pasi ta keni mbajtur zonën e djegur nën ujë të ftohtë e të rrjedhshëm, lëreni të thahet dhe më pas lyejeni me pastë të bardhë dhëmbësh.

Kundër Pickimeve Të Insekteve
Pickimet e insekteve mund të neutralizohen shumë mirë nëpërmjet pastës së bardhë të dhëmbëve.

Mjafton të lyeni zonën e skuqur dhe ta shpëlani pas disa orësh.

Kundër Thonjve Të Çngjyrosur E Të Verdhë
Lyejini thonjtë me një sasi të vogël të pastës së bardhë.

Mbajeni atë për 5-10 minuta dhe më pas hiqeni atë duke përdorur një furçë të butë ose pambuk.

Përsëriteni këtë procedurë dy ose tre herë në javë.

Pastrimi I Pasqyrave
Mjegullimi i pasqyrave në banjë apo dritat e makinës mund të zgjidhet shumë mirë me pastën e bardhë të dhëmbëve.

Ajo u jep shkëlqim llambave dhe pasqyrave.

Mjafton t’i lagni ato si fillim me ujë dhe më pas t’i lyeni me pastë të bardhë duke përdorur një furçë të vjetër të dhëmbëve.

Më pas përdorni një leckë të lagur për t’i fërkuar dhe pastruar.

Pastrimi I Sendeve Prej Argjendi
Përzieni sasi të barabarta të pastës së bardhë dhe kripës dhe më pas shtoni pak lëng limoni.

Me këtë pastë mund të pastroni sendet e argjendta dhe t’u jepni atyre shkëlqimin e humbur.

Pastrimi i këpucëve
Këpucët e bardha, veçanërisht atletet mund t’i pastroni me pastë dhëmbësh duke përdorur një furçë të vjetër.
Shtuar më 08/12/2018, ora 14:08
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori