Produkte natyrale kundër kancerit në mëlçi
Pëlqej
Abonohu për lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Kërkuesit italianë kanë treguar se një ushqim i mirë është një mburojë edhe kundër kancerit të mëlçisë.

Kanceri i mëlçisë është rezultat i abuzimit të vazhdueshëm me alkolin dhe infeksioneve të shpeshta të saj, prandaj shumë herë e vetmja mundësi ngelet transplantimi i këtij organi.

Në këtë vështrim arma më e mirë për parandalimin e saj është duke filluar me përzgjedhjen e ushqimit.

Këtë e tregon studimi i kryer nga Instituti Nacional i Avianos. Kërkuesit kanë zbuluar se konsumi i i lartë i qumështit, kosit, dhe frutave redukton dukshëm këtë rrezik.

Në studimin e realizuar morën pjesë 187 pacientë me tumor në mëlçi dhe 412 persona të shëndetshëm, dhe u vu re se një konsum i rregullt i frutave redukton kancerin në mëlçi me 52 për qind, kurse konsumi i kosit dhe i qumështit me rreth 78 për qind.
Shtuar më 03/05/2011, ora 14:49
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Taulant dhe Granit Xhaka janë dy vëllezërit që përballen në skuadra të ndryshme për herë tëparë në një Kampionat Evropian

Taulant dhe Granit Xhaka janë dy vëllezërit që përballen në skuadra të ndryshme për herë tëparë në një Kampionat Evropian