Plot pozitivitet dhe motivim! Disa rregulla për të patur një ditë të mbarë
Jo të gjitha ditët nisin mbarë. Shpesh duam të kthehemi në anën tjetër ti lëmë përgjegjësitë mënjanë. Në ditë si këto le të përdorim disa truke që ta nisim ditën mbarë.

1.Planifikoni ditën jo ku të zgjoheni por që në darkë. Për rrobat që do vishni, çfarë do gatuani, kë do takoni etjKëshu në mëngjes nuk do të lodhn trurin se çfarë do të bëni gjatë ditës.

2.Mos u ngrini kurrë më vonë sa ç’ju bie alarmi. Një ndër zakonet më të këqija qënuk duhet bërë asnjëherë.

3.Do t’ju ndihmojë shumë një truk i domosdoshëm për ditët tuaja. Flini dhe zgjohuni në të njëtin orar çdo ditë.

4.Pini një gotë ujë sapo të zgjoheni. Është truk i domosdoshëm për shëndetin pasi pas disa orëve pa pirë trupi ka nevojë për ujë për aktivizuar metabolizmin.

5.Meditimi. Mund të jetë një stërvitje e shkëlqyer për mendjen për çdo mëngjes: jep energji, kreativitet dhe përqendrim.

6.Një mëngjes i shëndetshëm. Detyra e parë e ditës, një vakt i pazëvendësueshëm sepse jep energji dhe ul oreksin gjatë gjithë ditës. Zgjidhni proteina të shëndetshme dhe karbohidratet nga frutat jo ëmbëlsirat dhe ushqimet që përmbajnë sheqerna të këqija.

7.Kushtoni kohë njerëzve të dashur. Mëngjesi me familjen duke biseduar bërë shaka apo duke treguar për planët editës është çelësi për një ditë të mbarë.
Shtuar më 13/08/2020, ora 08:08

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori