Pjesët e trupit që dëmtohen më tepër nga stresi i tepërt
Një studim i kohëve të fundit nga Shoqata Amerikane e Psikologjisë raportoi se 40% e popullsisë së rritur fle dobët për shkak të stresittepërt. A e dini se stresi i tepërt mund të dëmtojë funksionimin e duhur të organeve të ndryshme, duke ndikuar në cilësinë e jetës?

*Stresi mund të shkaktojë shfaqjen e akneve. Tensioni i krijuar nga stresi fillon një reagim inflamator në trup, i cili shkakton një bllokim në poret e lëkurës. Ky pengesë bën që lëkura të skuqet dhe te grumbullohet qelb.

*Mushkërite:Një studim i Universitetit të São Paulo (Brazil) zbuloi një lidhje midis astmës dhe stresit.

*Stresi shkakton një rritje të kolesterolit, tensionit arterial dhe triglicerideve në rrjedhën e gjakut. Një studim amerikan ka treguar se stresi i tepërt bën rrahjen e zemrës të parregullt.

*Sipas një grupi studimor gjerman, stresi shkakton dridhje të syve, pasi ajo “ngacmon” një muskul të vogël, funksioni i të cilit është ngritja e qepallave.

*Akumulimi i stresit ndikon në limfocitet e pranishme në mëlçi, të cilat favorizojnë shkatërrimin e hepatociteve.

*Stresi i tepërt rrit nivelin e kortizolit, hormonin e stresit. Ky hormon ndikon negativisht në korteksin frontal, atë përgjegjës për vendimet dhe kujtesën tonë.

*Kortizoli i tepërt shkakton një rritje të sekretimit të fosfatit renal, i cili mund të shkaktojë dobësi të muskujve dhe ndryshime të kockave.

*Stresi i tepërt ndikon në zorrën e trashë, duke shkaktuar gaz, dhimbje barku ose inflamacion.
Shtuar më 16/12/2019, ora 16:41

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori