Pėrfitimet e aspirinės mund tė jenė edhe mė tė mėdha
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Dihen prej vitesh pėrfitimet pėr shėndetin e njeriut nga pėrdorimi i aspirinės, por tani mjekėt besojnė se aspirina ka edhe vetinė pėr ta mbajtur tė shėndetshėm trupin dhe mendjen e tė moshuarve. Fillimisht, mė tepėr se 100 vjet mė parė, kur u zbulua, aspirina pėrdorej pėr dhimbjet e kokės, apo tė muskujve.

Gjatė dy dekadave tė fundit, ajo po pėrdoret pėr hollimin e gjakut, si masė parandaluese e hemorragjisė cerebrale, apo infarktit. Por tani, kur janė shtuar sė tepėrmi rastet e demetias dhe alcajmerit, mjekėt duan tė mėsojnė nė se aspirina bėn mirė edhe pėr kėto sėmundje tė pleqėrisė dhe natyrisht, ngadalėsimi i tyre do tė ishte njė pėrfitim qė do tė tejkalonte rrezikun e hemorragjive nė stomak dhe nė tru, pasoja tė aspirinės.

Studjuesit amerikanė dhe ata australianė kanė filluar njė provė me rreth 20 mijė persona tė moshuar, pėr tė mėsuar nė se pėrdorimi i njė aspirine nė ditė parandalon dementian, por rezultati i studimit do tė marrė 5 vjet. (voa)
Shtuar më 02/11/2010, ora 15:13
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
Get Adobe Flash player
 
Kombėtarja shqiptare ka shfaqur njė lojė tė bukur duke arritur tė barazojė 1-1 nė ndeshjen miqėsore ndaj Francės qė u zhvillua nė Stade de Rennes nė praninė e rreth 3000 tifozėve shqiptarė.

Kombėtarja shqiptare ka shfaqur njė lojė tė bukur duke arritur tė barazojė 1-1 nė ndeshjen miqėsore ndaj Francės qė u zhvillua nė Stade de Rennes nė praninė e rreth 3000 tifozėve shqiptarė.