Pėr perfeksionizmin fajtore janė gjenet, sepse ambicia trashėgohet
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Fėmijėt e prindėrve ambiciozė, tė cilėt janė tė fokusuar qartė nė qėllimin e tyre, pothuajse sigurt edhe vetė do tė jenė tė tillė, por me perfeksionizėm lidhen edhe mosbesimi nė vete dhe prirja ndaj ankthit.

Njerėzit lindin si perfeksionistė, ndėrsa nė kėtė karakteristikė tė personalitetit nuk ndikojnė edukata ose pėrvoja, por gjenet, pohojnė shkencėtarėt nga Universiteti nė Michigan. Ata kanė zbuluar se si fėmijėt, prindėrit e tė cilėve janė ambiciozė dhe tė orientuar nė arritjen e rezultateve mė tė mira, me ēfarėdo qė merren, edhe vetė kanė karakteristika tė ngjashme psikologjike, ka vėrtetuar studimi nė 340 binjakė tė moshės prej 12 deri 22 vjeē.

Edhe pse perfeksionizmi ėshtė karakteristikė e dėshirueshme trashėguese sepse rriten shanset pėr sukses nė karrierė, me tė shpesh lidhen edhe prirja ndaj problemeve dhe pasiguria nė mundėsitė personale, shkruan Daily Mail.

Njė nga aktoret e njohura hollivudiane, Gwyneth Paltrow, ka pranuar tė jetė perfeksioniste e madhe, dhe kėtė e konsideron njė nga tė metat e saj mė tė mėdha. Ajo pohon se si perfeksionizmin me siguri e ka trashėguar nga nėna e saj, aktorja Blythe Danner. Me tė pajtohet edhe aktorja e re Emma Watson, e cila perfeksionizmin e saj ua veshė prindėrve tė saj avokatė. Shembuj pėr prirjen e trashėguar ndaj perfeksionizmit ka edhe nė botėn e sportit, dhe kėshtu nėna e lojtarit tė madh tė tenisit, Andy Murray, Judy Murray ėshtė perfeksioniste e njohur, sikurse edhe djali i saj.

“Po kėshtu edhe mungesa e perfeksionizmit e cila shpesh pėrshkruhet si sjellje e shkujdesur, e parregullt ose impulsive, po ashtu ka komponentė tė fortė gjenetikė dhe pėrcillet nga prindėrit nė fėmijė”, - ka thėnė udhėheqėsi i studimit, dr. Jason Moser. /koha/
Shtuar më 02/12/2012, ora 10:02
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Reshjet e dendura te shiut dhe ererat e forta kane shkaktuar probleme te medha ne Tirane

Reshjet e dendura te shiut dhe ererat e forta kane shkaktuar probleme te medha ne Tirane