Panxhari i kuq ndihmon anemikët
Pëlqej
Panxhari i kuq është ilaç natyror për të ruajtur organizmin sa më të ri, tërheq lëkurën, neutralizon acidet e tepërta në lukth, aktivizon krijimin e rruazave të kuqe të gjakut dhe rrit ose përmirëson humorin. Ai përshpejton metabolizmin e organizmit, ndihmon dhe në djegien e yndyrave. Kjo zarzavate është shumë e pasur me hekur dhe u rekomandohet personave anemikë, sepse mbron rruazat e kuqe të gjakut dhe rrit elasticitetin e enëve të gjakut. Madje përmirëson edhe qarkullimin e gjakut në organizëm.

Ky perim përmban sasi të caktuar të kobaltit i cili merr pjesë në formimin e vitaminës B12. Kjo vitaminë gjendet vetëm tek prodhimet nga mishi dhe nuk e ka asnjë nga perimet e tjetra përveç panxharit të kuq. Për këtë arsye u rekomandohet sidomos vegjetarianëve, për të marrë sasinë e nevojshme të vitaminës B12, e cila merr pjesë në krijimin e eritrociteve në gjak. Nutricionistët sugjerojnë që të konsumohet i freskët ose si lëng i cili do të përzihej me ndonjë zarzavat tjetër. Lëngu i panxharit të kuq përmban komponentë nga grupi i nitrateve i cili ul tensionin e gjakut. Nuk rekomandohet gjatë osteoporozës, madje dhe nëse keni probleme me gurët në veshkë, sepse ul absorbimin e kalciumit në organizëm. /albeu.com/
Shtuar më 22/09/2011, ora 16:16
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori