Panxhari i kuq ndihmon anemikėt
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Panxhari i kuq ėshtė ilaē natyror pėr tė ruajtur organizmin sa mė tė ri, tėrheq lėkurėn, neutralizon acidet e tepėrta nė lukth, aktivizon krijimin e rruazave tė kuqe tė gjakut dhe rrit ose pėrmirėson humorin. Ai pėrshpejton metabolizmin e organizmit, ndihmon dhe nė djegien e yndyrave. Kjo zarzavate ėshtė shumė e pasur me hekur dhe u rekomandohet personave anemikė, sepse mbron rruazat e kuqe tė gjakut dhe rrit elasticitetin e enėve tė gjakut. Madje pėrmirėson edhe qarkullimin e gjakut nė organizėm.

Ky perim pėrmban sasi tė caktuar tė kobaltit i cili merr pjesė nė formimin e vitaminės B12. Kjo vitaminė gjendet vetėm tek prodhimet nga mishi dhe nuk e ka asnjė nga perimet e tjetra pėrveē panxharit tė kuq. Pėr kėtė arsye u rekomandohet sidomos vegjetarianėve, pėr tė marrė sasinė e nevojshme tė vitaminės B12, e cila merr pjesė nė krijimin e eritrociteve nė gjak. Nutricionistėt sugjerojnė qė tė konsumohet i freskėt ose si lėng i cili do tė pėrzihej me ndonjė zarzavat tjetėr. Lėngu i panxharit tė kuq pėrmban komponentė nga grupi i nitrateve i cili ul tensionin e gjakut. Nuk rekomandohet gjatė osteoporozės, madje dhe nėse keni probleme me gurėt nė veshkė, sepse ul absorbimin e kalciumit nė organizėm. /albeu.com/
Shtuar më 22/09/2011, ora 16:16
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Kombėtarja shqiptare ka mposhtur Armeninė me rezultat 2-1 nė ndeshjen kualifikuese pėr EURO 2016, duke u renditur e 3-ta nė grup me 7 pikė, pas Danimarkės e cila renditet e 2-ta me po aq pikė sa ka Shqipėria dhe Portugalia e cila kryeson grupin me 9 pikė.

Kombėtarja shqiptare ka mposhtur Armeninė me rezultat 2-1 nė ndeshjen kualifikuese pėr EURO 2016, duke u renditur e 3-ta nė grup me 7 pikė, pas Danimarkės e cila renditet e 2-ta me po aq pikė sa ka Shqipėria dhe Portugalia e cila kryeson grupin me 9 pikė.