Njihuni me dy lulet e mrekullisë
Shkencëtarët në Kili kanë zbuluar molekula tek dy lloje lulesh që rriten në Antarktidë dhe që i mbrojnë ato nga rrezatimi diellor.
Molekulat mund të përdoren për produkte që mbrojnë njerëzit nga rrezet e diellit apo për bimët e pambrojtura.

Hulumtuesit në Universitetin e Santiagos, duke studiuar bimët antarktike të rritura nën kushte të kontrolluara, zbuluan se Colobanthus quitensis (pearlwort) dhe Deschampsia antarctica (bari i flokëve) mund të toleronin nivele të larta të rrezatimit ultravjollcë.

Këto janë dy bimët e vetme që gjenden në rajonin më të akullt të botës, duke u rritur rreth skajeve më të buta.

Por ndryshimi i klimës dhe shkrirja e akullit po rrisin gamën e tyre, thanë studiuesit kilianë.

Shkencëtarët kanë identifikuar një grup molekulash në lule, veçanërisht Colobanthus, që vepron si një filtër diellor dhe parandalon dëmtimin e rrezatimit, tha kreu i projektit Gustavo Zuniga, shkruan Ora news.

“Mund të përdoret në të ardhmen jo shumë të largët”, tha ai. “Për shembull, për një kulturë që nuk toleron nivelet në rritje të rrezatimit, që informacioni gjenetik mund të përdoret për të reaguar më mirë”./albeu.com/
Shtuar më 19/01/2018, ora 19:57

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori