Një mënyrë e re greke për të ngrënë darkë
Kriza duket se i ka bërë të gjithë grekët sipërmarrës. Një student ngriti një sistem ku gratë shtëpiake gatuajnë dhe shesin drekë apo darkë për fqinjët përkundrejt çmimeve shumë të lira.

Po sikur dikush aty pranë ka gatuar më shumë se sa ka nevojë dhe është i gatshëm ta ndajë atë për një çmim të ulët? Kjo sakaq ka filluar të ndodhë në kryeqytetin e Greqisë dhe në shumë vende të tjera të botës në një tendencë që njihet si “ushqim i ngadaltë”.

Është koha që Marilena Zachou të çohet, të bëjë një kafe greke, të ushqejë fëmijët e t’i nisë për në shkollë. Dhe kur qetësia rikthehet rreth orës 10:00 të mëngjesit, gatimi fillon.

Ajo publikon të dhëna për gatimin në internet dhe sheh ekranin ndërsa njerëzit nga zona përreth porosisin racionet e tyre, shkruan shqip.

Nuk do të ketë ushqim që të shkojë dëm sot në këtë shtëpi. Së paku pesë njerëz të tjerë nga lagjja “Marusi” e Athinës do të ndajnë me familjen e saj darkën. Nga mesi i ditës, e gjithë tava është shitur. Ajo mban shënim adresat ku duhet të dorëzohet për më vonë.

Rituali i këtij mëngjesi nuk është unik për Zachoun. Ajo po ndodh në të gjithë Athinën. Ajo tashmë ka një profil në faqen e internetit “cookisto.com” dhe ushqimet e saj vlerësohen çdo ditë. Nuk është vetëm një familjare, por një kuzhiniere e shkëlqyer pasi faqa e saj në internet ka joshur 12 mijë kuzhinierë në Athinë përgjatë pak viteve të fundit. /albeu.com/


Shtuar më 27/09/2013, ora 15:42
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori