Nga pastat e dhėmbėve te shampot
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Falė blogjeve tė panumėrta dhe faqeve tė internetit pikėrisht pėr kėto probleme, po ashtu falė edhe ndėrgjegjėsimit mė tė madh nga ana e konsumatorėve, po tregohemi gjithmonė e mė tė kujdesshėm ndaj pėrbėrėsve tė produkteve qė pėrdorim ēdo ditė. Nė fakt shumė e dinė qė substancat e pranishme te larėsit dhe produktet kozmetike, pėrveēse rasteve shumė tė rralla, janė shumė larg nga tė qenėt biologjikė, pra tė pėrbėrė nga elemente natyrale dhe ekologjike (jo tė dėmshėm pėr ambientin). Pėrveē problemit tė lidhur me atė ēka ato pėrmbajnė, shfaqet edhe njė problem tjetėr, ai ekonomik: produktet pėr higjienėn e shtėpisė apo atė personale janė gjithmonė shumė tė shtrenjta. Pėr kėtė arsye, produktet e pėrgatitura vetė nė shtėpi po zėnė gjithmonė e mė shumė terren. Njerėzit po preferojnė tė krijojnė nė shtėpi produkte me substanca biologjike qė respektojnė natyrėn, lėkurėn dhe portofolin. Ja disa prej produkteve qė ne pėrdorim ēdo ditė e qė mund tė pėrgatiten vetė nė shtėpi.

Shampo me argjile dhe miell qiqrash
Shampot qė gjenden nė treg janė tė mbushura me pėrbėrės sintetikė apo yndyra tė dala nga rafinerimi i naftės (petrolate): kėto shkaktojnė iluzionin e njė floku tė pastėr e tė shndritshėm, ndėrsa nga brenda ai mbetet i thatė dhe i dobėt. Pėr mė tepėr me kėto lloj shamposh rrezikohet ndryshimi i ekuilibrit nė lėkurėn e kokės qė mund tė reagojė nė mėnyra tė ndryshme duke u acaruar.

Ja njė shampo bio e bėrė nė shtėpi me pėrbėrės kryesorė argjilėn dhe miellin e qiqrave. Argjila bėn qė flokėt tė jenė tė pastėr, ndaj ėshtė shumė e kėshillueshme pėr flokė me yndyrė qė priren pėr t’u larė mė shpesh.

Pėrbėrėsit
Ujė i ngrohtė (jo duke zier)
Miell qiqrash
Vaj lini
Argjile e bardhė ose jeshile
Vaj esencial me limon

Pėrbėrja qė do tė formohet nga bashkimi i kėtyre elementeve duhet pėrdorur menjėherė: nėse doni ta ruani pėr mė gjatė duke i shtuar konservues mė pak agresivė nga ato qė pėrdoren te shampot qė gjenden nė treg, mund t’i gjeni nė faqet online ose nė farmaci.

Pasta e dhėmbėve
E domosdoshme pėr tė gjithė prestarėt e familjes, njė pastė e mirė dhėmbėsh nuk duhet tė jetė patjetėr ajo qė dentistėt rekomandojnė, por mund tė pėrgatitet nė shtėpi me shumė pak ingredientė bazė. Mė e domosdoshmja argjila jeshile: gjendet pothuajse nė ēdo supermarket dhe ėshtė ekonomike, antitoksike i pastron dhėmbėt dhe i dezinfekton ata. Do tė na duhet mendėrz e mėllagė, gjethet e sė cilės pėrdoreshin nė antikitet pėr tė pastruar dhėmbėt. Po ashtu listės mos harroni t’i shtoni pak sodė dhe ujė tė distiluar.

Maskė ushqyese pėr flokėt
Ashtu si te shampot, pėrbėrėsit e ndryshėm kimikė qė gjenden te produktet pėr flokėt mund t’i dėmtojnė ata lehtėsisht nė vend qė t’i ndihmojė dhe shkėlqejė. Pėr tė hidratuar flokėt, mbi tė gjitha flokėt e gjatė, mund tė pėrdoret njė maskė e pėrbėrė nga ingredientė natyralė shumė tė ushqyeshėm dhe aspak tė dėmshėm.

Pėrbėrėsit
1 lugė vaj ulliri
1 njė lugė vaj bajameje
1 lugė vaj lini
1 lugė vaj jojoba
2 lugė mjaltė
1 lugė lėng limoni
1 vezė

Pėr tė krijuar njė maskė mjafton qė t’i hidhni tė gjithė ingredientėt nė njė kuti dhe t’i pėrzieni mirė. Aplikojeni nė tė gjithė flokun dhe lėreni pėr 20-30 minuta. Pastaj lajini flokėt me shampo. Flokėt tuaj do tė jenė mė tė shndritshėm dhe mė tė hidratuar se kurrė. Ndėrkohė qė me pak vaj jojobe dhe susami mund tė pėrgatitet njė krem shumė i mirė pėr fytyrėn. /shqip/
Shtuar më 30/12/2012, ora 10:41
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.