Nis festivali i "pastrimit" në Nepal (FOTO-LAJM)

Filloi festavali i "pastrimit" në kryeqytetin e Nepalit Kathmandu, ku femrat kërkojnë falje për mëkatet seksuale dhe ato fetare të bëra gjatë vitit.

Festivali ndryshe njihet me emrin si Rishi Panchami dhe femrat nepaleze kryejnë ritet përgjatë brigjeve të lumit Bagmati.

Futja në ujë dhe lagia e trupit dhe fytyrës konsiderohet si një banjë e shenjtë për besimtaret e vendit të vogël aziatik. /albeu.com/
Shtuar më 10/09/2013, ora 16:06
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori