Ndryshimi i klimës, kafeja arabe drejt zhdukjes
Pëlqej
Ndryshimet e klimës mund të çojnë në zhdukjen e bimës së egër nga e cila bëhet kafeja arabe. Sipas një studimi të realizuar nga ekspertët e kopshteve botanike mbretërore të Keuit, në Britaninë e Madhe, në bashkëpunim me disa kolegë nga Etiopia, brenda 70 viteve të ardhshme të ketë një reduktim të kokrës së egër arabike në një kuotë nga 65 deri në 99.7 për qind.


“Zhdukja e kafesë arabike është një perspektivë befasuese dhe shqetësuese, megjithatë objektiv i studimit nuk ishte ai i dhënies së alarmit steril. Skenari duhet parë më tepër si një pikë nisjeje për të vlerësuar çfarë veprimesh duhen ndërmarrë për ta shpëtuar”, kanë deklaruar studiuesit. /albeu.com/
Shtuar më 08/11/2012, ora 18:09
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori