Ndotja e ajrit ndikon nė plakjen e trurit
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Ndotja e madhe e ajrit ndikonplakjen e trurit. Sipas njė zbulimi tė shkencėtarėve, ekspozimi ndaj niveleve tė larta tė ndotjes, dėmton funksionet e trurit, duke e plakur atė deri me tre vjet mė shumė nė moshėn mbi 50-vjeēare.


Nė njė testim tė kryer mbi 15 mijė tė moshuar, kėrkuesit e Institutit Amerikan pėr Plakjen arritėn tė zbulonin se papastėrtitė e thithuta, nuk depozitohen vetėm nė mushkėri, por godasin edhe trurin.

”Si rrjedhojė e procesit tė natyrshėm tė dobėsimit tė organizmit dhe funksionit tė tij me kalimin e moshės, persona mbi 50 vjeē janė veēanėrisht tė rrezikuar nga ndotja dhe cilėsia e keqe e ajrit”, deklaroi doktoresha Jennifer Ailshire, e Universitetit tė Karolinės Jugore. /albeu.com/
Shtuar më 17/11/2012, ora 18:47
HEROLIND
e Martë 4 Dhjetor 2012, Ora 19:04
Per kete e kane fajin vete njerezit sepse, ne emer te zhvillimit ndotin ambientin,ketu ne Tirane eshte shume e madhe ndotja sidomos ne vere, gazrat e makinave jane ne vend te pare pastaj vjen nga rruget e pashtruara,
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.