Muaji i lindjes tregon nga çfarë sëmundje do të vuani
Muaji i lindjes është një tregues i mirë i sëmundjes nga e cila vuajmë. Sipas një studimi më të fundit të realizuar nga shkencëtarët, është zbuluar se 55 nga 1668 sëmundjet lidhen dukshëm me muajin e lindjes të pacientëve, sipas American Time dhe Italian Corriere della Sera.

Shkencëtari Nikola Taloneti studion diçka më ndryshe hulumtimet e zakonshme biologjike dhe molekulare rreth shëndetit njerëzor. Taloneti bashkë me ekipin e tij të hulumtuesve nga Qendra Mjekësore e Kolumbisë kanë kryer një studim që ka të bëjë me lidhjen e muajit të lindjes dhe zhvillimin e ndonjë sëmundje të caktuar.

Sipas hulumtimit të kryer në 1.7 milionë njerëz, personat e lindur në muajin janar prihen të vuajnë nga hipertensioni, ata në shkurt prihen të vuajnë nga dridhja atriale, e cila është sëmundje që shkakton ritme të parregullta të zemrës.

Veç kësaj, ata gjithashtu kanë zbuluar se personat e lindur në muajin mars prihen të vuajnë nga arteroskleroza, ndërkaq ata në prill nga astma. Muaji tetor lidhet me sëmundjet mendore, nëntori me infeksione të shpeshta, dhe në fund dhjetori me bronkit. /albeu.com/

Shtuar më 03/06/2016, ora 15:33
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori