Mrekullia e kripës, piper dhe limon në organizmin tuaj
Kripa, piperi dhe limoni janë ndër produktet më të përdrur në raste të sallatës pa marrë parasysh se ato kanë dhe një rol të rëndësishëm në gjendjen shëndetsore të oranizmi tonë.

Gjithnjë e më shumë njerëzit po u drejtohen alternativave natyrale për t’u përballur me sëmundje dhe gjendje të ndryshme shëndetësore. Ja disa këshilla si mund të kuroni disa gjendje përmes kripës, limonit dhe piperit. Disa nga problemet shëndetsore që mund të eleminojmë me këtë përzierje janë;

Dhimbje fyti
Bëni një përzierje me një lugë gjelle lëng limoni të freskët, gjysmë luge çaji piper">piper të zi dhe një lugë çaji kripë të cilësisë së mirë. Përziejeni përbërjen me një gotë ujë të ngrohtë. Bëni një gargarë disa herë në ditë dhe do të lehtësoheni nga dhimbjet e fytit dhe kolla e rëndë.

Hundë të zëna
Përzieni pak piper">piper, kanellë, kumin dhe fara kardamomi. Bëni një pudër të imët me këta përbërës dhe nuhateni. Hundët tuaja të zëna do të lirohen dhe teshtimat do të largohen.

Gurë në tëmth
Gurët në tëmth janë akumulime të lëngjeve që ndihmojnë tretjen e ushqimit, që ndodhin në fshikëzën e tëmthit. Ato pengojnë traktin tretës duke rezultuar në dhimbje të padurueshme. Kjo gjendje zakonisht zgjidhet me anë të kirurgjisë. Gjithashtu kjo gjendje mund të trajtohet edhe në mënyrë natyrale. Përzieni 3 porcione vaj ulliri, një porcion lëng limoni dhe një porcion piper">piper të zi. Duke pirë këtë përbërje, gurët tuaj të tëmthit do të shpërbëhen.

Myku i gojës
Miksoni një lugë gjelle kripë himalajane në një gotë me ujë të ngrohtë. Më pas mbushni gojën me këtë përzierje pas çdo vakti duke e mbajtur për disa çaste. Në këtë mënyrë do të eliminoni bakteret e këqija dhe plagët do të shërohen më shpejt.

Humbje peshe
Kombinoni ¼ lugë çaji piper">piper të zi, 2 lugë gjelle lëng limoni të freskët dhe një lugë gjelle mjaltë organik në një gotë me ujë. Ky medikament do të përshpejtojë metabolizmin tuaj. Në sajë të polifenolit të limonit, ju do të përmirësoni ndjeshmërinë e insulinës, e cila është thelbësore për djegien e yndyrnave.

Të vjella
Qetësoni stomakun me piper">piper të zi. Aroma e limonit lehtëson të vjellat. Miksoni një lugë gjelle lëng limoni dhe një lugë çaj piperi të zi në një gotë me ujë të ngrohtë. Pijeni ngadalë derisa të ndiheni më mirë.

Dhimbje dhëmbi
Miksoni gjysmë luge çaji piper">piper të zi dhe gjysmë luge çaj vaj karafili. Dhëmbi juaj do të pushojë shpejt. Përdorni fill dentar dhe lani dhëmbët me furçë dy herë në ditë. Mos konsumoni ushqime me sheqerna dhe aciditet.

Grip dhe ftohje
Shtrydhni lëngun e gjysme limoni në një gotë me ujë të ngrohtë. Ju do të reduktoni simptomat e të ftohtit. Gjithashtu ju mund të vendosni tulin dhe lëkurën e limonit në ujë për 10 minuta ose më shumë. Më pas hiqini dhe shtoni një lugë gjelle mjaltë. Pini këtë medikament derisa të ndieni lehtësim.

Gjakrrjedhje nga hundët
Merrni një copë pambuk dhe zhyteni në lëng limoni. Vendoseni në hundë. Mbajeni pak kokën përpara në mënyrë që të shmangni rrjedhjen e gjakut drejt fytit tuaj. Këtë metodë mund ta përdorni edhe kundër të përzierave. /albeu.com/

Shtuar më 14/04/2016, ora 13:27

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori