Mos neglizhoni perimet e bardha, të rëndësishme sa ato jeshilet
Shpesh ne nuk i japim rëndësinë e duhur perimevebardha, duke i krahasuar me ato jeshile, ndonëse vlerat ushqyese janë të njëjta. Ndonëse shpesh themi se një pjatë e bukur dhe me vlera do të ishte ajo plot me ngjyra të ndryshme, nuk duhet të harrojmë edhe detajin e perimevebardha.

Të paktën ky është rezultati i një studimi të fundit të kryer në këtë drejtim. Perimet e bardha si lulelakra, qepa, kërpudhat etj, i frojnë organizmit fibrat e nevojshme, vitamina të shumta dhe minerale.

Ndalemi tek patatet, të cilat përmbajnë një përbërës rezistues i shkëlqyeshëm për tretje, që ndikon kundër kancerit dhe nivelit të lartë të kolesterolit. /albeu.com/
Shtuar më 02/09/2014, ora 11:30
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori