Mos hiqni dorė nga pėrdorimi i agrumeve
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Niseni gjithnjė ditėn me njė pėrzierje lėngjesh frutash: portokall, limon, grejpfrut, dhe nė fund mbylleni vetėm me njė lėng grejpfruti, sepse favorizon tretjen dhe parandalon kapsllėkun.Duke pasur njė veprim pastrues edhe mbi mėlēinė, agrumet riekuilibrojnė kolesterolin dhe favorizojnė drenazhin
Agrumet janė aleati i ēmuar i trupit dhe i mbajtjes sė linjave, shkruan Shqip.


Jo vetėm pėr praninė e vitaminave, antioksidantėve (sidomos vit .C) dhe vajrave esencialė, por edhe sepse kanė veti pastruese e antiinflamatore falė veprimit tė polifenoleve: njė prej kėtyre, espiridina, tonifikon enėt e gjakut duke ulur pėrshkueshmėrinė e tyre dhe duke parandaluar formimin e celulitit. Duke pasur njė veprim pastrues edhe mbi mėlēinė, agrumet riekuilibrojnė kolesterolin dhe favorizojnė drenazhin. Agrumet e kuqe nė veēanti, pėrmbajnė antocianine, molekulat qė i japin ngjyrėn e kuqe frutave dhe janė nė gjendje tė bllokojnė zhvillimin e radikaleve tė lira qė ngadalėsojnė dhe rėndojnė punėn e metabolizmit. Gjithashtu, nė sajė tė pėrmbajtjes sė ulėt tė sodiumit, agrumet kėshillohen veēanėrisht pėr personat qė vuajnė nga mbajtja e ujit.

Privilegjoni ato biologjike

Pėr tė qenė tė sigurt qė po blini agrume vėrtet tė shėndetshme dhe biologjike, ėshtė mirė qė tė keni parasysh disa karakteristika.

- Shmangi agrumet qė nuk kanė gjethe: me siguri kanė marrė ndonjė trajtim kimik nė brendėsi.

- Agrumet duhet tė jenė tė forta, tė rėnda, me ngjyrė uniforme dhe pa njolla. Lėkura nuk duhet tė jetė shumė e shndritshme: shkėlqimi tregon se frutave u janė injektuar substanca me prejardhje nafte, duke i bėrė ato tė papėrdorshme nė kuzhinė.

Mos e hidhni lėkurėn

Nėse nuk e dinit, pjesa mė e madhe e vitaminave, substancave antioksiduese dhe atyre qė ndihmojnė pėr t’u dobėsuar gjenden te lėkura e agrumeve biologjike. E grirė lėkura mund t’i shtohet sallatave tė ndryshme, perimeve tė ziera, peshkut tė pjekur dhe ėmbėlsirave, duke i dhėnė pjatės njė shije pikante qė kufizon pėrdorimin e vajit dhe kripės. Nė rastin e grejpfrutit sidomos, ėshtė mirė tė konsumohet i gjithė agrumi, madje edhe cipa e bardhė transparente qė e mbėshtjell, e cila ul kolesterolin, rrit tonin e kapilarėve dhe parandalon kandidėn, njė infeksion qė shpesh ėshtė shkaku i dhimbjeve tė barkut. /albeu.com/

Shtuar më 14/11/2012, ora 18:21
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.