Mjekët plot shpresë: Po shpiket vaksina kundër kancerit të gjirit
Një vaksinë për të ndaluar përsëritjen e kanceritgjirit dhe vezoreve mund të jetë e disponueshme brenda tetë viteve të ardhshme, sipas studiuesve.

Shkencëtarët në Klinikën Mayo në Jacksonville, Florida, thonë se vaksina jo vetëm që mund të ndalojë përsëritjen e kancerit, por mund të parandalojë që ato të zhvillohen në radhë të parë shkruan albeu.com.

Vaksina, e cila aktualisht po kalon testime, raportohet se ka ndihmuar për të hequr qelizat kancerogjene në një pacient të kanceritgjirit tashmë.

Studiuesi i Klinikës Mayo, Keith L. Knutson, PhD, i tha Forbes se për shkak të hulumtimit që ishte në fazat e hershme të tij, do të kalojë të paktën tre vjet para se një fazë e tretë provë e vaksinës të ishte në dispozicion për një numër të madh të pacientëve.

Sidoqoftë, procesi nuk është i lirë. Sipas hetuesit, një fazë tipike e provës klinike dy mund të kushtojë midis 12 dhe 20 milion dollarë për të kryer - dhe gjykimet e fazës së tretë mund të kushtojnë dyfish se. /albeu.com/
Shtuar më 15/10/2019, ora 11:45
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori