Mish pule e marinuar me kërpudha
Pëlqej
Përbërësit

4 pjesë mish pule (mundet mish I bardh ose shpatulla)
1 luge veget
3 qepë
1 luge e vogel Krip
50 ml vaj
200 gr këpurdha të freskta

Mish pule e marinuar me kërpudha

Hapat

1
Qen e grijme imet,shtojme vajin,melemsat,dhe 1 gote uje. vaj derisa te zbutet, ziejme derisa uji te shterroje.

2
Shtojme pastaj mishin e pules te prere ne katrorka te vogla,shtojme krip sipas nevojes,dhe mbushin ene me uje derisa te mbulohet mishi.

3
Ziejme derisa uji te shterroje en zjarre te ngadalshem.

4
Kur uji te jete shterruar,shtojme kerpudhat e prera ne fleteza,shtojme 50 ml uj dhe vazhdojme me fergimin edhe per 5 minuta.

5
Pastaj servojme mbi pure patatesh te nxehte dhe sallate sipas deshires. /kuzhina shqiptare/

Shtuar më 10/08/2017, ora 17:04
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori