Meshkujt kurrë nuk duhet ta bëjnë këtë veprim
Meshkujt të cilët bëjnë rregullisht sauna kanë, cilësi të ulët të spermës së tyre duke ulur kështu aftësisë riprodhuese. Studiuesit italianë kanë paralajmëruar se dëmtimi mund të zgjasë disa muaj.

Hulumtuesit zbuloi se meshkujt që bënin sauna 15 minuta në ditë, kishin të ulur vlerat e spermës dhe vetëm gjashtë muaj më vonë ata mund të kthehen në normalitet.

Dr Andrew Kramer, një urolog në Universitetin e Maryland Qendra Mjekësore thotë se temperaturat e larta ndikojnë në prodhimin e spermës. Akuza se numri i spermës është duke rënë në një shkallë alarmante- deri në 38 për qind në një dekadë, lidhet edhe me dietën dhe mënyrën e jetesës.

Një studim i kohëve të fundit zbuloi se edhe në të rinjtë spanjollë, përqendrimi i spermës ka rënë me një mesatare prej dy për qind në vit dhe së shpejti mund të godasë nivelet ku lindshmëria është komprometuar.
Shtuar më 12/10/2019, ora 15:48
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori