Mbrojtja e anglishtes, detajet dhe kostot e TOEFL
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Qė tė jesh njė student i nivelit Master nė Universitetet shqiptare, qofshin publikė apo privatė, je i detyruar tė kesh tė mbrojtur gjuhėn angleze. Nė bazė tė ligjit tė ri pėr Arsimin e Lartė, ky detak kthehet nė detyrim pėr studentin shqiptar.

Njohja bėhet me anė tė dy testeve tepėr tė njohur andėrkombėtarisht: TOEFL dhe TOEIC, tė cilėt mund tė zhvillohen edhe nė vendin tonė.

Edhe interesimi i studentėve ka qėnė tepėr i lartė jo vetėm se i duhet pėr diplomėn e Masterit apo Doktoraturės por edhe sepse kėto teste janė tė vlefshme nė ēdo vend tė botės.

Po sa kushtin dhe cilat janė hapat pėr tu dēertefikuar me njė diplomė tė gjihės angleze nė TOEFL apo TOEIC:

Testi i TOEFL ITP 2 orė

Seksioni Numri i pyetjeve Koha e administrimit Pikėt

Tė kuptuarit pėrmes dėgjimit 50 35 minuta 31 – 68

Struktura dhe shprehitė e tė shkruarit 40 25 minuta 31 – 68

Tė lexuarit 50 55 minuta 31 – 67

TOTALI 140 115 minuta 310 – 677Pikėt e testit tė TOEFL ITP

Nivelet e CEFRL Pikėt minimale

C1 627 Pikė

B2 563 Pikė

B1 477 PikėĒmimi i njė testi tė TOEFL ITP

Ēmimi i testit tė TOEFL ITP 50 euro

Raporti i rezultatit 16 euro

Totali 66 euroPėrmbajtja e testit tė TOEIC

Testi i TOEIC Listening and Reading ėshtė njė test i shkruar nė letėr qė plotėsohet me laps, me pyetje me alternativa. Ky test ka dy seksione qė kanė nga 100 pyetje secili.

Seksioni I: Tė dėgjuarit

Personat qė testohen dėgjojnė disa pyetje dhe biseda tė shkurtra tė regjistruara nė anglisht, dhe mė pas u pėrgjigjen pyetjeve mbi bazė tė asaj qė ata kanė dėgjuar (100 pyetje nė total).

Pjesa 1: Fotografi

Pjesa 2: Pyetje-Pėrgjigje

Pjesa 3: Biseda

Pjesa 4: Diskutime tė shkurtraSeksioni II: Tė lexuarit

Personat qė testohen lexojnė disa materiale dhe mė pas i pėrgjigjen pyetjeve sipas mendimit tė tyre (100 pyetje nė total).

Pjesa 5: Fjali tė paplota

Pjesa 6: Gjetje gabimi ose plotėsim fjalie

Pjesa 7: Tė kuptuarit pėrmes leximitKohėzgjatja e testit

Testi zgjat pėrafėrsisht 2 orė e gjysmė, mė konkretisht:

45 minuta pėr Seksionin I

75 minuta pėr Seksionin II

30 minuta pėr t’iu pėrgjigjur pyetjeve biografikeĒmimi i njė testi tė TOEIC

Ēmimi i testit tė TOEIC Listening & Reading 120 euro

Certifikata 14.9 euro

Totali 134.9 euroShtuar më 13/01/2012, ora 09:34
ana ziri
e Premte 10 Maj 2013, Ora 20:52
a mund te gjejme nje shembull provimi ?
DORINA MEMOCI
e Mërkurë 24 Qershor 2015, Ora 18:25
dua te rregjistrohem
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.