Lakra ndihmon kundër problemeve të shumta shëndetësore
Pëlqej
Lakra ka pothuajse 40 kalori për 100 gram, por përmban sasi të konsiderueshme të fosforit, kalciumit, kaliumit dhe squfurit, hekurit, bakrit, zinkut dhe magnezit.


Ajo është veçanërisht e pasur me vitaminë C, por edhe me vitamina A, B1, B2, PP dhe K.

Të gjithë këta elementë e bëjnë ushqimin e lakrës me shumë cilësi të mira, por vetëm nëse merren në gjendje të papërpunuar.

Është e rëndësishme të zgjidhni gjethe jeshile që janë shumë më të pasura në kripërat minerale sesa ato të bardha.

Lakra është dobiprurëse për shumë probleme shëndetësore: -Sëmundja e zorrëve.

Kollitje

-Kapsllëk


-Ulcerë në stomak

-Pagjakësi

-Bronhitis

-Dermatoza -Ethet

-Plagët
/albeu.com/
Shtuar më 16/09/2018, ora 16:44
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori