Kujdes! Pse nuk duhet t'i lani dhëmbët menjëherë pas ushqimit
Shumë persona priren që të lajnë dhëmbët pasi kanë konsumuar një vakt ushqimor. Ndonëse ata e bëjnë këtë veprim për t’i pasur sa më të bardhë, e vërteta është krejt ndryshe.

Dhëmbët në këtë mënyrë shkatërrohen, pasi dëmtohet smalti, që është shtresa mbrojtëse e tyre.

Ajo çfarë duhet të bëni, është të lani dhëmbëtmëngjes para se të konsumoni mëngjes. Nëse dëshironi që ta bëni pasi të keni konsumuar vaktin, atëherë shpëlani gojën me unë dhe më pas prisni 40 minuta. Pastaj mund t’i lani dhëmbët.
Shtuar më 04/08/2020, ora 15:30

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori