Kujdes, mos pini kafe kaq orë para gjumit
Pëlqej
Edhe pse shumica e njerëzve e dinë që kafja nuk bën mirë të konsumohet në orët e vona të mbrëmjes shumë prej tyre nuk e zbatojnë këtë rregull.,

Por ama shkenca ka vërtetuar se në fakt të pish kafe pak para gjumit, jo vetëm që ju lë pa gjumë por që shkakton edhe probleme serioze në organizmin tuaj.

Shkenca thotë që nuk duhet të pini kafe rreth gjashtë orë para se të flini gjum për jet të shëndetshme dhe gjumë kualitativ.

Nse jeni të varur ndaj kafeinës, për zgjimin tuaj në mngjes apo për të qënë aktiv gjatë ditës, duhet të dini që nuk jeni të vetmit.

Kafeina stimulon sistemin qendror nervor, lehtëson lodhjen, rrit përqëndrimin dhe ju mban zgjuar.

Por kini kujdes në orarin më lart pasi mund të dëmtojë sistemin tuaj imunitar. /albeu.com/
Shtuar më 17/03/2018, ora 18:59
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori