Konsumoni sa më shumë bajame, janë tepër të shëndetshme
Bajamet përmbajnë shumë vitamina dhe elementë të tjerë që ju ndihmojnë të jeni të shëndetshëm dhe të bukur njëkohësisht. Se çfarë i ndodh trupit tuaj nëse hani disa bajame gjatë një dite.
Rregullon kolesterolin

Bajamet bëjnë pjesë tek lista me 5 produkte që rregullojnë nivelin e kolesterolit të keq në gjak.

Përmirësojnë flokët

Bajamet përmbajnë vitamina dhe minerale shumë të nevojshme për rritjen e flokëve, duke i bërë ato të shëndetshme dhe të bukura.

Shmangin sëmundjet e zemrës

Për shkak se kanë në përmbajtjen e tyre antioksidantë, magnez dhe koper, bajamet ndihmojnë shëndetin e zemrës duke shmangur sëmundjet e ndryshme.

Ngadalësojnë rrudhat

Bajamet përmbajnë magnez, i cili ndihmon në prodhimin e kolagjenit, një proteinë që ndihmon lëkurën.

Ndihmojnë për humbjen e peshës

E kemi dëgjuar vazhdimisht të na thonë kur jemi me dietë që duhet të konsumojmë bajame. Studimet shkencore kanë provuar se njerëzit që hanë bajame çdo ditë kanë një trup më të mirë dhe nuk shtojnë në peshë. /Noa/
Shtuar më 13/06/2017, ora 16:31

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori