Komuniteti rom, martesat qė fėmijė
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Pas lajmit qė njė vajze 11-vjecare nė Bilisht u rrėmbye nga njė djalė 14-vjecar dhe xhaxhai i tij, i gjithe opinioni publik u trondit.

Por cila eshte historia e vertete qe coi ne perplasjen e familjes Trendafili nga Bilishti dhe Hajdini nga fshati Rrėmbec i Korces?

Gentiani eshte vetem 14 vjec. Ai ka kohe qe nuk shkon nė shkolle. Prej nje viti eshte njohur me vajzen 11-vjecare, me te cilen sipas djalit kane shkembyer letra por edhe i kane premtuar njeri-tjetrit dashuri.

Xhaxhai i tij, tregon se ai nuk e ka rrembyer, vajzen.Ajo se bashku me nipin e tij 14-vjecar kishin lene takim. Nipi i kishte kerkuar ndihme xhaxhait te tij 25 vjecar, per te marre ne shtepi vajzen qe ai dashuronte.

Ne familjen Hajdini, djemte jane martuar ne moshen 14 apo 15 vjec, ndersa nuset i kane marre 12 apo 13 vjece. Kjo eshte tradite e familjeve rome, te cilat i martojne femijet ne moshe shume te vogel,

Vajzat ne familjet rome, largohen nga shkolla pasi kane perfunduar klasen e katert apo te peste.Kjo eshte edhe koha kur ato martohen. Nese qendrojne gjate pa u martuar, ne familjet rome, thuhet se vajza ka ndonje problem.Por ky rrembim solli nje tjeter konflikt. E ema e djalit u plagos ne koke, nga e ema e vajzes. Familja e 11 vjecares, eshte tronditur rende nga kjo ngjarje dhe nuk pranon te jape asnje koment.Por fqinjet e tyre, shprehen se ky incident i ka tronditur rende.

Familjet rome, per vite me radhe i kane martuar femijet e tyre ne moshe te hershme, nje zakon qe i pengon ata te shkollohen apo edhe te formohen mjaftueshem per te krijuar familje. /albeu.com/
Shtuar më 18/12/2011, ora 12:01
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.