Kombinimet e frutave që janë të shijshme por të rrezikshme
Tani gjatë verës janë shumë të rëndësishme ushqimet, frutat dhe perimet që hani konsumoni.

Por kryesoret dhe më të shëndetshet janë frutat dhe perimet pasi janë të pasura me vitamina dhe lënd ushqyese.

Sigurisht që një vakt i varfër do ndikojë shumë keq në oraganizmin tuaj, prandaj në këtë stinë të nxehtë të vitit bëni kujdes me çfarë konsumoni .

Gjithashtu mundohuni të zgjidheni ushqimet që aparati tretës t’ i përballojë e mos dëmtohet nga to.

Më poshtë dosja.al ju tregon disa kombinime fantastike të ushqimeve.

Karrota dhe portokalli

Janë ndër frutat dhe perimet më ushqyese për trupin por nuk janë dy ushqime që kanë elementë të përbashkëta, që nuk duhen t’i provoni asnjëherë.

Qumësht dhe ananas

Një mix me qumëssht dhe ananas mund t’iu duket fantastik, por sugjerohet që të mos e konsumoni asnjëherë këtë lloj kombinimi. Shkakton diarre dhe dhimbje koke.

Portokall me qumësht

Duhet të keni parasysh që kur kombinoni ushqimet, të dini mirë çfarë pranon dhe çfarë jo aparati juaj tretës. Por për shumicën e njerëzve ky lloj kombinimi do ju shkaktojë shumë dhimbje në stomak.

Ndër kominimet e mundshme që ju duhet të provoni janë ato me fruta të ëmbëla, si shalqi mollë dhe banane.

Sigurisht që edhe frutat e kivi, limon boronica dhe portokall janë fantastike.
Shtuar më 02/08/2019, ora 13:33
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori