Kjo pije shërben si një "ilaç" me kosto të ulët për trupin
Nuk po ndiheni mirë? Pini pak ujë, limon dhe sodë buke. Në fakt, uji i nxehtë, limoni dhe soda e bukës përfaqësojnë një nga mjetet juridike klasike që përdoret për një sërë problemesh. Arsyeja është e thjeshtë: konsumimi i kësaj pije ndihmon në rregullimin e funksioneve themelore të trupit, sipas “Cosmopolitan”.

Në një gotë me ujë, shtoni disa pika limon dhe një lugë çaji sodë buke. Kjo e fundit ndihmon tretjen duke zvogëluar sasinë e acidit në stomak. Përzierja e këtyre përbërësve ndihmon në pastrimin e trupit dhe eleminimin e toksinave të tepërta.

Nëse keni cistit ose probleme me veshkat

Uji, limoni dhe soda janë gjithashtu të shkëlqyera në rast të problemeve me veshkat dhe urinimin. Konsumimi pas ngrënies shërben për të alkalizuar trupin, duke ndihmuar veshkat ta kryejnë funksionin siç duhet. Urina, në këtë mënyrë, arrin në fshikëz me më pak papastërti dhe për këtë arsye rreziku që mund të pësojë infeksione ulet.

Një ilaç për mëlçinë

Kjo pije është gjithashtu e shkëlqyer për shëndetin e mëlçisë. Konsumimi i pijes me stomak bosh ndihmon këtë organ thelbësor të funksionojë korrekt. Sekreti, në këtë rast, qëndron në vitaminën C që gjendet tek limoni në kombinim me antioksidantët e pranishëm tek soda.

Ujë, limon dhe sodë buke për humbje peshe: a funksionon?

Por kjo nuk është e gjitha: uji i limonit dhe soda mund t’ju bëjnë të humbni peshë, padyshim kombinuar me një dietë të saktë. Pija eliminon toksinat dhe ënjtjen e zorrrëve, yndyra e tepërt do të digjet më mirë dhe metabolizmi mund të përfitojë prej kësaj duke humbur peshë më lehtë.

A ka efekte anësore? Si rregull, rekomandohet ta konsumoni këtë pije me stomak bosh, pasi përndryshe mund të shkaktojë simptoma të tilla si të përziera, diarre, dhimbje stomaku apo probleme me zorrët.

Kini kujdes gjithashtu nëse vuani nga ulçera, acarimi i mukozës së stomakut ose patologji të tjera të stomakut pasi efektet mund të përkeqësohen. Një vëmendje e veçantë duhet t’i kushtojnë dhe njerëzit e prirut ndaj hipertensionit, pasi shumë mjekë nuk e rekomandojnë për shkak të përbërjes së veçantë të sodës së bukës, veçanërisht nëse shoqërohet me ilaçe të tjera të marra njëkohësisht.
Shtuar më 26/01/2021, ora 11:59

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori