Një i vdekur dhe dy të lënduar nga aksidenti në Kukës
Kjo është fuqia e të menduarit pozitivisht
Shpeshherë kur jemi të mërzitur ndodh që dikush të na këshillojë të emndojmë pozitivisht.

Po sipas studimit të fundit nga Universiteti Rutgers, të menduarit për kujtime pozitive mund të ndikojë në heqjen e stresit.

Për këtë konkludim, i cili është publikuar në Nature Human Behavior, hulumtuesit kanë kryer eksperimente të ndryshme me 13 vullnetarë.

Sipas ekspertëve, ata të cilët kishin menduar kujtime të lumtura gjatë periudhave nën stres kishin pasur rritje të aktivitetet në regjionet e trurit të cilat ndërlidhen me rregullimin emocional dhe kontrollin kognitiv.

Prandaj, falë këtyre hulumtimeve tani ne e dimë se vlera e mendimeve pozitive është më e madhe sesa një këshillë. /albeu.com/

Shtuar më 02/07/2017, ora 17:31
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori