Kjo ëmbëlsirë është më e thjeshta për tu përgatitur
Pëlqej
Shija është e mrekullueshme

Nevojiten:

– 5 vezë,

– 5 lugë sheqer,

– 5 lugë miell,

– 2 lugë kakao,

– 1 qese pluhur për ëmbëlsira,

– 500 ml qumësht.

Për shtojcë:

– 250 g sheqer

– 500 ml ujë,

Sheqer vaniljeje.

Për krem:

– 500 ml qumësht,

– 5 lugë miell,

– 100 g sheqer,

– 1 sheqer vaniljeje.

Përgatitja:

1. Rrihni 5 të bardhë të vezëve me 5 lugë sheqer, shtoni 5 të verdhë të vezëve, 5 lugë miell, 2 lugë kakao dhe pluhur për ëmbëlsira.

2. Lyeni tepsinë dhe piqeni masën e kijuar në furrë. Në koren e pjekur hidhni shurupin e zier nga 250 g sheqer, 500 ml ujë, 1 sheqer vaniljeje. Hidheni mbi masën e pjekur dhe lëreni të ftohet në tepsi.

3. Kremi: nga 0,5 l qumësht, 5 lugë miell, 100 g sheqer dhe sheqer vaniljeje zieni me kremin e bardhë. Kur të ftohet, shtoni 2vendoseni mbi kore. Sipër fillit të bardhë vendosni çokollate të shkrirë me pak gjalpë. /albeu.com/
Shtuar më 08/07/2018, ora 21:38
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori