Këto ushqime nuk duhen ngrënë asnjëherë në mëngjes
Shumica prej nesh kur zgjohemi herët në mëngjes zgjedhim të hamë disa ushqime të caktuara të cilat mendojmë që janë të shëndetshme kur e kemi stomakun bosh.

Por stomaku reagon në mënyra të ndryshme ndaj ushqimeve të caktuara kur ai është bos prandaj duhet pasur shumë kujdes.

Lexoni se cilat ushqime nuk duhet të hani me stomakun bosh:

1. Shmangni domatet

Ngrënia e domateve me stomakun bosh rrit aciditetin e tij dhe shkakton ulçerën.

2. Shmangni kafen

Pirja e kafesë apo çjajit me stomakun bosh mund të shkaktojë përzierje. Gjithashtu, ajo mund të nxisë aciditetin e lartë të stomakut.

3. Shmangni qitron (fruta të ngjashëm me të)

Portokalli, limoni dhe qitro mund të shkaktojnë shumë probleme te njerëzit me inflamacion të ulët në ezofag.

4. Shmangni pijet me sheqer

Pijet me sheqer, përfshirë lëngjet nxisin dëshirën për të ngrënë.

5. Shmangni kosin

Kosi përmban shumë acid dhe i bën shumë keq stomakut nëse e përdorni në mëngjes. /albeu.com/
Shtuar më 27/10/2020, ora 08:57

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori