Këshilla për të ngrënë shëndetshëm gjatë pandemisë së COVID-19
Gjatë pandemisë duhet të ushqehemi shëndetshëm në mënyrë që të rrisim sa më shumë imunitetin, për të parandaluar infektimin nga COVID-19 apo edhe virozat e tjera.

Një studim i fundit nga Instituti Kombëtar i Ushqimit (IKU) na tregon se konsumimi i drithërave, karbohidrateve të mira, proteinave na parandalon infektimin nga viruset.

Ja rregullat bazë që na sugjeron IKU-ja:

shmangni ushqimet e konservuara, pasi ato kanë në masa të mëdha kripe dhe sheqeri.

– mos konsumoni ushqimekonservuara që kanë në përbërje shurup misri, fruktozë, vaj palme etj

– kini kujdes nga produktet që ju bëjnë alergjik

– blini ushqime sa më të freskëta dhe të stinës

shmangni ushqimet e skuqura

– përdorni sa më shumë perime të stinës dhe gatuajini në avull ose të pjekura (jo të skuqura)

Dieta e shëndetshme ushqimore është çelësi ju ndihmon të parandaloni të gjitha sëmundje
Shtuar më 20/01/2021, ora 23:42

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori