Kalciumi dhe dobitė e tij pėr organizmin tonė
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Kalciumi ėshtė njė mineral thelbėsor pėr tė gjitha moshat pėr ekuilibrin dhe shėndetin e trupit tonė. Na shėrben pėr tė patur dhėmbė tė fortė, por edhe pėr transmetimin e impulseve nervore, tkurrjen muskulare dhe tė koagulimit tė gjakut.

Zakonisht marrja e kalciumi lidhet direkt me konsumimin e qumėshtit dhe produkteve tė tij, por ėshtė prezent edhe nė disa ujėra minerale.

Nė fakt, nė kėtė drejtim ekspertėt kujtojnė se “biovlefshmėria e kalciumit nė ujėrat minerale ėshtė e krahasueshme me qumėshtin e lopės”. Dhe gjithė kjo pa shtuar kalori nė dietėn tonė.

Pėr tė ruajtur njė ekuilibėr tė mirė hidro-tė kripur, ėshtė mirė tė pihet ujė mineral nė sasinė e duhur.

Kjo jo vetėm qė shuan etjen, por kryen veprime tė favorshme pėr shėndetin falė prezencės sė elementėve thelbėsorė pėr organizmin tonė. Gjithashtu, marrja e ujit mineral lufton gurėt e veskave. /albeu.com/Shtuar më 11/11/2011, ora 11:04
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Kombėtarja shqiptare ka mposhtur Armeninė me rezultat 2-1 nė ndeshjen kualifikuese pėr EURO 2016, duke u renditur e 3-ta nė grup me 7 pikė, pas Danimarkės e cila renditet e 2-ta me po aq pikė sa ka Shqipėria dhe Portugalia e cila kryeson grupin me 9 pikė.

Kombėtarja shqiptare ka mposhtur Armeninė me rezultat 2-1 nė ndeshjen kualifikuese pėr EURO 2016, duke u renditur e 3-ta nė grup me 7 pikė, pas Danimarkės e cila renditet e 2-ta me po aq pikė sa ka Shqipėria dhe Portugalia e cila kryeson grupin me 9 pikė.