Kalciumi dhe dobitë e tij për organizmin tonë
Pëlqej
Abonohu për lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Kalciumi është një mineral thelbësor për të gjitha moshat për ekuilibrin dhe shëndetin e trupit tonë. Na shërben për të patur dhëmbë të fortë, por edhe për transmetimin e impulseve nervore, tkurrjen muskulare dhe të koagulimit të gjakut.

Zakonisht marrja e kalciumi lidhet direkt me konsumimin e qumështit dhe produkteve të tij, por është prezent edhe në disa ujëra minerale.

Në fakt, në këtë drejtim ekspertët kujtojnë se “biovlefshmëria e kalciumit në ujërat minerale është e krahasueshme me qumështin e lopës”. Dhe gjithë kjo pa shtuar kalori në dietën tonë.

Për të ruajtur një ekuilibër të mirë hidro-të kripur, është mirë të pihet ujë mineral në sasinë e duhur.

Kjo jo vetëm që shuan etjen, por kryen veprime të favorshme për shëndetin falë prezencës së elementëve thelbësorë për organizmin tonë. Gjithashtu, marrja e ujit mineral lufton gurët e veskave. /albeu.com/Shtuar më 11/11/2011, ora 11:04
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Taulant dhe Granit Xhaka janë dy vëllezërit që përballen në skuadra të ndryshme për herë tëparë në një Kampionat Evropian

Taulant dhe Granit Xhaka janë dy vëllezërit që përballen në skuadra të ndryshme për herë tëparë në një Kampionat Evropian