Kafeja ndihmon zemrën?
Çdo ditë e më shumë po kryhen studime të shumta referuar anëve pozitive dhe negative të cilat vijnë nga kafeja. Por në fakt ashtu sikurse vera e kuqe dhe çokollata, kafeja permban antioksidantë të cilët ndihmojnë në forcimin e zemrës dhe zhbllokimin e arterieve.

Një filxhan në ditë largon rrezikun e cirrozës në 20 %, ndersa 4 filxhanë në ditë reduktojne këtë rrezik në 80 %. Si rrjedhojë, këta përbërës të gjendur edhe te kafeja, mund t’i kompensojnë efektet pozitive që sjell vera e kuqe. Për të gjithë ata që nuk e pinë verën e kuqe për shkaqe të ndryshme, ky është një lajm i mirë. /albeu.com/


Shtuar më 30/09/2014, ora 11:10
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori