E FUNDIT/ Plagoset me pistoletë silenciator një person pranë piramidës
Jeta autoktone amerikane (FOTO-LAJM)

Këto janë disa portrete mahnitëse të amerikanëve autoktonë, përpara ndikimit të shoqërisë perëndimore. Një shekull më parë, fotografi dhe etnologu Edward S. Curtis nisi të studionte indigjenët përgjatë Perëndimit.

Curtis, i cili më së shumti punonte në Seattle, shpenzoi kohë me më shumë se 80 fise të ndryshme në dy dekada dhe bëri mbi 40 mijë fotografi.

Edhe pse ai njihet për aftësitë e tij si fotograf, kritikët thonë se këto imazhe tregojnë edhe anët e veçanta të fiseve të ndryshme në Amerikë. /albeu.com/
Shtuar më 15/04/2013, ora 12:59

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori