Si të veprojmë për të mos u shëndoshur?
Pas dietave strikte, shpesh mendojmë që të kursehemi me ushqimin tonë. Kjo në fakt është pikënisja, pasi sa më të rreptë të tregohemi me ushqimet e shumta, aq më tepër e kemi të lehtë që ne të mos shtojmë në peshë.

Këshillohet që të përtypeni gjatë dhe me qetësi. Këshillohet që çdo kafshatë të përtypet 40 herë. Hajeni ushqimin me sy, nuhateni dhe më pas provojeni. Një vakt ngrënie duhet të zgjasë mesatarisht 30 minuta. Ngrënia me shpejtësi çon drejt obezitetit. Mëngjesi është vakti më i mirë i ditës, ndaj duhen zgjedhur ushqime të bollshme dhe të shëndetshme. Këshillohet që të konsumohet qumësht, vezë dhe shumë fruta.

E si përfundim, ju duhet të konsumoni një darkë të lehtë. Duhet të shpërndani në kohë vaktet gjatë ditës, pasi gjatë darkës ngadalësohet aktiviteti i metabolizmit si dhe përpunimi i ushqimit dhe djegies së kalorive. /albeu.com/
Shtuar më 17/10/2014, ora 17:41
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori