Ja si ta formatoni vetë kompjuterin tuaj
Ky artikull shpjegon në linja të gjera si instalohet Windows XP.

1.Hapi i parë për të formatuar kompjuterin tuaj është të pajiseni me një disk, CD, instalimi të windows XP.

2.Me pas duhet te siguroheni qe PC juaj ben boot nga CD-room. Per default boot behet nga hard disk. Per te ndryshuar kete kur ndizet PC juaj shtypni butonin F12 per tu futur ne BIOS.

Ne dritarja qe do ju hapet ne menu lart kerkoni Boot. aty duhe perdorur shigjetat zgjidhni CD-room.

3.Me pas fusni cd dhe beni restart PC.

4.Kur PC juaj te ndizet do ju dali nje msg i tipit “Press any key to boot from cd”, ne kete moment shtypni nje buton cfaredo te tstieres.

5.Do ju hapet menu e formatimit. Lexoni me vemendje dhe zgjidhni opsionet qe ju deshironi. Shikoni shpjegimet ne figurat e meposhtme.

6.Pasi te formatohet hard disk PC do beje restart dhe do ju dali perseri msg i pikes 4. Kesaj here mos shtypni gje e pas disa sekondash do ju dali menu e instalimit te windows.

7.Kur te mbaroni instalimin ëindoës dhe PC juaj te jete perseri funksional kontrolloni qe te gjitha driverat te tjene te instaluar. Nqs mungon ndonji instaloheni nga CD e PC suaj apo duke e kerkuar ne internet.

8.Pas ketyre PC juaj eshte gati dhe mund te istaloni te gjitha programet qe ju perdorni normalisht.
Keto jane hapat ne linja te gjera per te formatuar PC tuaj. /albeu.com/

Shtuar më 13/07/2017, ora 17:47

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori