Ja si krijohet varësia ndaj alkoolit
Ndryshimet që ndodhin në trurin e njeriut pas një tronditjeje mund t’i kthejnë njerëzit në alkoolikë duke i bërë ata të kërkojnë pije.

Kështu thotë një hulumtim i ri ku u eksperimentuan minjtë derisa u panë të zgjidhnin alkoolin mbi ujë pas vuajtjes së kushteve që rrezikojnë jeten.

Kjo mendohet të jetë për shkak të zonave të caktuara të vdekjes së trurit, gjë që shkakton që rajonet e tjera të bëhen më të qeta dhe të lëshojnë një hormon që inkurajon sjelljen e kërkimit të alkoolit.

Autori i studimit Dr Jun Wang nga Texas A & M College of Medicine, tha:

“Gjithnjë e më shumë njerëz mbijetojnë dhe rimëkëmben pas goditjes së tyre të parë. Është e rëndësishme të studiojmë ndryshimet e sjelljes pas goditjes dhe se si kjo sjellje mund të ndikojë në gjasat për të pasur një tjetër, e cila shpesh është fatale “. /albeu.com/
Shtuar më 25/06/2017, ora 13:28
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori