Ja pasojat nga ftohja e duarve dhe këmbëve
Temperaturat e ftohta janë dhe pasoja kryesore e ftohjes së këmbëve dhe të duarve. Përveç se do të ndieni të ftohtë, kjo ka dhe efekte të tjera anësore si;

Anemi
Nëse, përveç dorës së ftohtë, ka edhe disa simptoma të tjera të tilla si lodhje dhe dhimbje koke, kontrolloni nivelin e hekurit në gjak. Hekuri është një komponent i rëndësishëm i hemoglobinës, molekulat e oksigjenit, që mban në gjak dhe i jep një ngjyrë të kuqe.

Diabeti
Ftohja dhe mpirja në duar dhe këmbë, mund të jenë shenjat e para të diabetit. Diabeti ka pasoja në qarkullim dhe sistemin nervor, dhe është e shoqëruar shpesh me këto fenomene. Nëse ju jeni vazhdimisht të etur, hani shumë dhe nuk shëndosheni , të jeni i sigurt që të inspektoni nivelin e sheqerit në gjak.

Gjëndër tiroide
Gjëndrat tiroide ju çojnë në një metabolizëm të ngadalësuar, dhe shpesh shoqërohet me këmbët e ftohta apo ndjesi të ftohtë. Lodhje, përgjumje, të qenët i përgjumur, ngadalësia e fjalëve dhe e lëvizjes, si dhe paraqitja e dobët e temperaturave të larta, janë simptoma të qarta të këtij çrregullimi.

Stresi
Stresi mund të jetë një shkak i duarveftohta dhe këmbëve. Ai, në fakt, e rrit adrenalinën, një hormon i prodhuar në gjëndra të veshkave, e cila ngushton enët e gjakut dhe qarkullimi është i dobët, ku duart dhe këmbët janë të ftohta. /albeu.com/
Shtuar më 10/01/2015, ora 12:45
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori