Ja njeriu më i vjetër në botë (FOTO-LAJM)

Dhaqabo Ebba, etiopiani qe pretendon se eshte 160 vjec
Dhaqabo Ebba pretendon se është 160 vjeç, gjë që e bënë atënjeriun më të vjetër në botë. Ai është nga Etipian dhe mbam mend detaje të pushtimit italian.

Sipas tij, gjatë kohës së pushtimit italian ai ishte rreth 40 vjeç, por nuk mund ta vërtetoj dot moshën pai nuk ka pasu regjistrime.

Në një intervistë për televizionin vendas “Oromiya TV”, dhënë gazetarit Mohammed Ademo, Ebba nuk dha vetëm detaje për pushtimin italian, por edhe për shumë ngjarje të tjera të hershme të lokalitetit ku ai jeton, duke e bërë reporterin të besojë se i ftuari i tij ishte “të paktën” aq vjeç sa pretendonte.

Deri më tani personi më jetëgjatë ishte japonezi Jiroemon Kimura, që ndërroi jetë më parë gjatë vitit në moshën 116-vjeçare ndërsa njeriu më jetëgjatë i regjistruar në absolut, është francezja Jeanne Calment, e cila kur ndërroi jetë në vitin 1997 ishte 122 vjeç e 164 ditë. /albeu.com/
Shtuar më 12/09/2013, ora 12:52
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori