Ja çfarë sëmundjesh kuron e qeshura
Të qeshësh është ilaçi më i mirë për zemrën. Në bazë të studimeve të ndryshme që janë kryer kohët e fundit, ka rezultuar se e qeshura sjell përfitime të ngjashme me ato të ushtrimeve aerobike. Duhet të qeshni sa më shumë, kjo pasi redukton stresin mendor, ofron përmirësim për personat me artrit.

Ajo çfarë ne e themi shpesh dhe nuk duhet ta harroni lidhet me faktin se e qeshura na mban më të rinj dhe më të bukur, rregullon frymëmarrjen. Ndonëse nuk do ju kishte shkuar aspak ndër mënd, e qeshura ndihmon për të luftuar alergjitë dhe astmën, sikundër ndihmon diabetikët.

Shpesh, për çështje të caktuara ne kemi luhatje të gjëndjes sonë emocionale, ndaj tashmë na hyn në punë e qeshura, duke mbajtur nën kontroll gjëndjen e humorit. Anët pozitive janë të shumta dhe ndër to bën pjesë dhe si ne të luftojmë stresin. E qeshura ndihmon personat që vuajnë nga pagjumësia, ndihmon për të kaluar dhimbjen, zhduk frikën dhe ankthin. Mbi të gjitha, lufton stresin në punë. /albeu.com/
Shtuar më 05/06/2014, ora 16:27
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori